První prázdninový týden pro mě byl ve znamení sedmikolového vážného turnaje v malebném Žďáru nad Sázavou s poněkud netradičním tempem 90 + 30.
Do úvodního kola mi los přidělil Vojtěcha Závorku (Elo 1638, ročník 2010), a přesto, že jsem ze zahájení získal černými více než vyrovnanou pozici, se houževnatostí soupeři podařilo udržet remízu. Jako zajímavost bych dodal, že za pouhých 7 kol připsal krásných 107 ratingových bodů.
Druhé kolo mi přidělilo pana Fuksu (Elo 1510, ročník 1959), kterého však nebylo radno podceňovat, jelikož v předchozím zápolení odremizoval Jana Hromadu.
Naštěstí jsem získal rozhodující výhodu díky lepší znalosti zahájení a zbytek byla otázka techniky. Výhra.
Na pana Jana Číhala (Elo 1871, ročník 1971) jsem si přichystal překvapení, nakonec jsem však překvapil sám sebe, a nabídku remízy jsem ve velice nepříjemné pozici bez delšího váhání přijal.
Výborně jsem rozehrál partii proti Jaroslavu Halouskovi (Elo 1831, ročník 1991). Jenže jak prorazit? Po delším zamyšlení jsem se rozhodl obětovat jezdce, jenže jsem přehlédl jediný obranný tah a bylo po výhodě. Remíza.
V dalším kole přehlédl pan Kubeček (Elo 1657, ročník 1974) taktický obrat, a tak se z toho vyklubala čtrnáctitahová miniaturka.
Stihl jsem se tedy stavit i na mši do Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, což byl neopakovatelný zážitek.
A znenadání přišel poslední den, a s ním poslední šance na umístění ve finančně ohodnocených prvních pěti místech.
Za šachovnicí mě čekal ostřílený Petr Kapusta (Elo 2120, ročník 1983), proti kterému jsem musel prokázat své znalosti teoretických věžovek a po 80 tazích jsme se po mé úspěšné obraně shodli na dělbě bodu.
Možnost medaile tak byla v nedohlednu, a navíc jsem se v závěru měl střetnout s talentovaným Mikulášem Hladkým (Elo 1851, ročník 2012). Ten mi po jeho výtečné přípravě navrhl smír, a já neodmítl.
Turnajem jsem tedy prošel neporažený (4,5 ze 7), ale stačilo to pouze na 12. místo a úpis 22 bodů do Ela. To je jako sedmý nasazený pokládám za podprůměrný výkon, nýbrž ne katastrofu, a jsem rád za získané zkušenosti a krásně prožité chvíle za šachovnicí i mimo ni.
Adam Kovalčík
Diskuse - Šachy Orel Opava
Datum: 07.07.2025
Titulek: Nerozhodné boje ve Žďáru
Datum: 08.07.2025
Titulek: Re: Nerozhodné boje ve Žďáru
Adame dobrý výkon. Každý den není posvícení a ty turnaje jsou opravdu vyrovnané. Někdy je lepší netlačit na pilu. Příště to zase bude lepší.
Datum: 08.07.2025
Titulek: Re: Re: Nerozhodné boje ve Žďáru
Děkuji, Roberte.
Přikládám ještě odkaz:
https://chess-results.com/tnr1195429.aspx?lan=5
Datum: 09.06.2025
Titulek: Turnaj Zaječice
Pěkný článek Karle. Dobře to děláš s těmi dětmi !
Díky.
Datum: 28.04.2025
Titulek: Bohuslavice OPEN
V sobotu jsme si byli zahrát již tradiční turnaj v Rapid šachu - Bohuslavice OPEN. Jak už asi víte ze zprávy na whatsup, dařilo se nám tentokrát všem. Samozřejmě vždy to může být lepší a hlavně Adam může litovat promarněné šance v posledním kole, kdy byl jasně vyhraný a se 7 body by byl v TOP 10 a bral by plno cen, ale na kdyby jak víme se nehraje a tak skončil někde kolem 20.místa. I tak je to ale velmi dobrý výkon. A samozřejmě i pro Jirku, který se stejným ziskem 6 bodů skončil hned za ním. Já i Vilda můžeme být taky velmi spokojení, 5,5/9 je parádní výkon a třeba já jsem od oddílového přeboru šachy neviděl, takže jsem si jel pouze zahrát a pobavit se. Nakonec jsem za celý turnaj prohrál jen jednou a ani to jsem nemusel. Důležité pro mne bylo ale to, že jsem za celý turnaj udělal jen 1 hrubou chybu a tu jsem ještě stihl v partii napravit a dovést ji do remízy. Turnaj je dost těžký, kdo nebyl, tak doporučuji zkusit. Ta doby, kdy vám mladí dávali figury zadarmo je pryč. Je potřeba být s mladými trpělivý a přehrát je až v závěru. Měl jsem myslím 3 mladé hráče a všechny kromě jednoho jsem porazil. Ten jeden byl mladý Polák, který měl asi 12 let a ELO přes 1900. Celkem v pohodě jsem ho odremizoval. Měl jsem taky pána, asi tak 30-35 let, ELO 0. Vrátil se jak říkal po 10 letech k šachu a hrál v pohodě na mé úrovni. Velmi zajímavá partie. Nejdříve jsem byl prohraný, když jsem obětoval 2 figury, totálně jsem mu rozbil královské křídlo, ale kdyby pokračoval přesně, asi by ten útok vyšuměl. Ale naštěstí udělal chybu, já získal materiál a šel jsem do koncovky s 2 pěšci více. Ale nezahrál jsem to přesně a partie skončila remízou. Remizoval jsem taky s asi 3 hráči přes 2000 ELO, poslední partii jsem smetl mladého borce, který to vůbec nemohl rozdýchat. Myslel si, že mě přejede. O něco méně se zadařilo našim novým hřáčům Slavovi a Honzovi, ale i tak super výkon a jako klub tady za rok budeme mít hojnou účast. Možná bychom mohli vzít taky auto mladíků, kterých je tam vždy hodně a je to dobrá příležitost poprat se s konkurencí, ale taky si například při troše štěstí zahrát s těmi nejlepšími šachisty. Mimochodem taková perlička na závěr ..... pro nevhodné chování vyloučili z turnaje před posledním kolem Vojtu Pláta. Byl to smutný pohled na talentovaného hráče, který prostě a jednoduše dojíždí na démona alkohol. Jinak opět velmi dobře zorganizovaný turnaj, který jsme si myslím moc užili.
Datum: 16.04.2025
Titulek: Velikonoční oddílový přebor v Rapid šachu
Včera jsme hráli Velikonoční oddílový přebor v Rapid šachu. Tentokrát za hojné účasti 15 hráčů se to teda pěkně mlelo, rozdíly byly minimální. Podle očekávání se stal novým oddílovým šampionem v Rapid šachu Lukáš, druhý skončil Jirka Pardy a třetí velké překvapení Honza Hampel. Prověřili nás i naši mladí a o úspěchu či neúspěchu se rozhodovalo do posledního kola. Věřím ale, že si všichni dobře zahráli a těšíme se na další šachové klání.
Datum: 31.03.2025
Titulek: Oddílový přebor Rapid
Ahoj všem,
oddílový přebor v Rapid šachu bude v úterý 15.4. v 17:00.
Teď si nejsem úplně jistý, jestli mám čas správně, tak prosím někdo potvrďte.
Díky a mějte se.
Robert
Datum: 03.04.2025
Titulek: Re: Oddílový přebor Rapid
Ano, taková byla dohoda na oslavě Pavlových 60.
Datum: 30.03.2025
Titulek: Hodnocení sezóny KS ,,A''
Díky Karlovi máme hodnocení KS již na webu. Berte to prosím s nadhledem :-). Samozřejmě kdo chce, může si přidat něco ze svého pohledu.
Datum: 30.03.2025
Titulek: Poslední kolo KS
Dnes jsme jeli do Hrabyně hrát poslední kolo KS ,,A''. Ani domácím, ani nám se nechtělo moc hrát a tak vcelku rychle skončily 3 partie remízou. Byly to korektní remízy, já stál spíše hůř. Hezky vyhrál Petr Martínek po hrubce soupeře a další remízu přidal Jirka. První auto jelo domů a dohrávaly se 3 partie. Vyhrál Adam, Luki letos poprvé prohrál, i když to měl většinu partie lepší. Vilda takticky remizoval i když to měl lepší a tak jsme vyhráli těsně, ale přece 4,5:3,5. Děkuji všem za účast a pak pošlu Karlovi hodnocení sezóny. Hodí to do článku.
Datum: 16.03.2025
Titulek: Jiste druhé misto
Ahoj všem, gratulace k výhře, která nám zaručuje 2.misto v KS. Krásný úspěch. Jde vidět, ze kapitán umí sestavit mužstvo, i když neni kde brát. Těším se na vás na poslední zápas, kde už bych měl zase hrát. Díky všem za účast a super výsledek.
Datum: 16.03.2025
Titulek: Re: Jiste druhé misto
Chudák Antotnina, hrozně spěchala a musela hrát druhou nejdelší partii. (Hned po mě samozřejmě)
Datum: 27.02.2025
Titulek: PAVLOVA 60
Jdu vas seznamit s menu, počítám že začneme v 13 hodin,ale z hlediak že vudu mít ohřívací vany a kotlík na guláš, kdy všechno bude stále horké můžete přijít kdy chcete.
Podávat se bude
obrovský kotel hovězího guláše
kuřecí čtvrtky Tandoori másala pečené v tandori
Křupavý bůček pečený v tandori
šašliky s pečeným bramborem v tandori
Cyperske klobásy zabalené v necu a pečené v tandori
Prosím vemte 3 šachy + hodiny
Na pití bude radegast 12
Na všechny se těšíme, mám večer s Pavlem schůzku tak dám vědět další info
Datum: 28.02.2025
Titulek: Re: PAVLOVA 60
To zní hodně dobře, škoda, že nemůžu přijít. Užijte si to chlapi.
Datum: 28.02.2025
Titulek: Re: PAVLOVA 60
To zní hodně dobře, škoda, že nemůžu přijít. Užijte si to chlapi.
Datum: 02.03.2025
Titulek: Re: PAVLOVA 60
Oslava byla super ! Díky všem organizátorům a oslavenci !
Datum: 23.02.2025
Titulek: 9.kolo KS : TJ Fulnek - ŠK Orel Opava A
Dnes jsme ve Fulneku potvrdili roli favorita a proti oslabeným domácím borcům jsme zvítězili 6:2. Byly 4 remízy a 4 výhry. Mohlo to být i lepší, ale to bych třeba já musel být v lepší formě. Ale i tak dobrý a děkuji všem za účast a bojovnost.
Datum: 16.02.2025
Titulek: Výhra 3 : 2
Dnes náš " B" tým Orla zavítal do Hradce nad Moravicí a po zásluze odvážíme 3 body. Všichni hráli dobře ( mé poslední utkání v této sezóně bez úspěchu). Ještě je možné získat nějaké bodíky, takže ať se daří.
Datum: 09.02.2025
Titulek: Dnes všechno špatně.
Dnes jsme prohráli v 8.kole Krajské soutěže s vedoucím celkem Šachy Krnov ,,A'' 1,5:6,5 a to zcela zaslouženě. Dalo by se říci, že jsme si ani neškrtli. Musíme pogratulovat soupeři a zkusit zapomenout na nepovedený zápas, který nám ukázal realitu. Za 14 dní máme možnost na reparát ve Fulneku. Děkuji všem za účast a nevěšte hlavy, nedá se vyhrávat pořád. Navíc každá prohra nás může posunout kupředu.